Ako som si pripomenul Hodinu Zeme

Autor: OZ Prevencia AD | 6.4.2018 o 15:03 | Karma článku: 10,01 | Prečítané:  13167x

Dočítal som sa, že Hodina Zeme je najväčšou celosvetovou akciou so zapojením viac ako miliardy ľudí. Chcete vedieť ako tomu bolo v Pezinku a ako Hodina zeme podnecuje tvorivosť?

Dočítal som sa, že „Hodina Zeme“ je najväčšou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti. Do tejto akcie sa zhasnutím svetla na jednu hodinu každoročne zapája viac ako miliarda ľudí vo viac ako 7000 mestách a obciach na celom svete. (http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk/o-akcii/). Tento rok sa svetlo vypínalo na tú jednu hodinu 24. 3. 2018 o 20:30.  Ide o symbolické gesto, ktoré vyjadruje, podľa Miroslavy Plassmann, riaditeľky WWF Slovensko (Svetový fond na ochranu prírody), že  vieme byť ohľaduplnejší k našej planéte, a vieme sa správať ekologicky (http://vedanadosah.cvtisr.sk/podujatia/5381/prezentaciahodina-zeme-2018). 

V čase „Hodiny Zeme“ sa v Pezinku konal filmový festival krátkych alternatívnych filmov PAFF. Bol som sa tam pozrieť  a keďže sa pred 20.30 nič nedialo vyšiel som do ulíc. Na ulici sa úderom 20.30 nič nezmenilo. Pouličné svetlá svietili, zatvorené banky a obchody žiarili na neexistujúcich zákazníkov, svetlá v podnikoch blikotali, možno teda niekde aj nejaká tá sviečka.

V čase „Hodiny Zeme“, predpokladám, lebo som už tam nebol,  plná sála mladých ľudí  sledovala prednášku P. Konečného o bizarnostiach a experimentoch vo filme, v pozadí sa premietali filmové obrázky. V súvislosti s tým ma napadlo  „slovo je svetlo“, je to trochu starodávne biblické, ale iste aj alternatívne, ak sa pri tom nespotrebuje žiadna elektrická energia. Predstavoval som si P. Konečného ako len za pomoci slov opisuje tie bizarnosti a trochu trápi predstavivosť mladých ľudí.

No tak som teda išiel domov, zapálil som si sviečku a začal som vymýšľať scenáre krátkych filmov. Zistil som, že tma celkom podnecuje tvorivosť. Vymyslel som jeden 4-sekundový, dva 6-sekundové a jeden 14-sekundový film s viacerými variantmi, samozrejme k téme „Hodina Zeme“, resp. letný a zimný čas (ten sa totiž nasledujúcu noc menil). Tak len na pobavenie čitateľa, jeden z tých 6 sekundových filmov k Hodine Zeme. Vracia sa opilec mestom. Je takmer úplná tma. A...opilec spadne do kanála. Titulok: Hodina/Deň Zeme.     

 

Ivan Lukšík

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Hamšík vypadol z Ancelottiho zostavy, o odchode neuvažuje

Nerozumiem, odkiaľ tieto správy pochádzajú, odbil tvrdenia agent Petráš.

ROZHOVOR S DAVIDOM ENGELSOM - FÓRUM

Belgický historik: Čaká nás čo Rimanov v prvom storočí pred Kristom

K vláde majú prísť autoritárske režimy.


Už ste čítali?